Coach4Coach

אא

   

החלטתי ללמוד Coaching

שלמה רוטשילד

- "החלטתי ללמוד Coaching", קידמה אותי בחיוך בוקר טוב המתאמנת ד'.
בוקר חורף חף מעננים וצפצוף צפורים לא שיגרתי איפשר לי לייצר פנים של לא-שומע. למתאמנת ד' יש נטייה להפתיע אותי מדי פעם בהכרזות, או לפחות לרצות להפתיע אותי, המתנתי לראות אם ההכרזה מתכוונת למחזר את עצמה לדעת או תישאר בודדה בצמרת.
- "החלטתי ללמוד Coaching", כך ממש באותו ניסוח ואותה נימת דיבור שבה המתאמנת ד' ובדקה את איכות השמיעה שלי.
ד' אינה בודדה, אינה ראשונה וגם אינה מפתיעה: לעתים קרובות אני נפגש במתאמן שתוך כדי מהלך האימון, לעתים מספר חודשים אחר-כך, מרים אלי טלפון ומשתף אותי בתובנה חדשה שלו, "מדוע שלא יהיה בעצמו מאמן".
- "אתה חושב שזה מתאים לי?", ד' בודקת איתי את הנושא כאילו מדדה חולצת תחרה מול עיניה של הזבנית בבוטיק אופנה. אני כנראה הראשון בשרשרת של מכרים ומוקירי זכרה שאמורים לחוות דעת על מידת ההתאמה שלה למקצוע. ד' עושה את המעשה הנכון נוכח ההחלטה שהיא תוהה לגביה, היא בודקת את דעתם של אנשים המכירים אותה ואולי גם מכירים את תחום האימון. ד' היתה שמחה לקבל את חוות דעתי החיובית, כמו למשל "דווקא כבר מזמן חשבתי להציע לך להיות מאמנת". במקום זה, אני מעדיף לשאול:
- "מה יש לדעתך בתחום האימון שבגללו יהיה לך שווה ללמוד אותו?"
- "אולי זה שאני אוהבת את האימון?", ד' מעדיפה לענות בשאלה.
- "לדעתי בחירת מקצוע המסתמכת על תחום שאהוב עליך היא לבטח שיקול נכון", אני מעודד, "ועם זאת, אולי תוכלי למצוא סיבות נוספות התומכות בבחירה שלך.."
אנשים רבים פונים היום ללמוד Coaching. יש לכך מספר סיבות: הקבלה לקורס אינה מותנית אלא ביכולת התשלום, סיפוק מהיר – ישנם קורסים המכתירים אותך כמאמן כבר לאחר כמה עשרות שעות לימוד, ובעיקר, "כולם מדברים על זה". מי שמכר עד שלשום מוצרי קוסמטיקה ומגנטים בשיווק רשתי, חיפש אתמול את עושרו בקורס גישור והיום הוא כבר מוסמך ל Coaching, מוכן לכבוש את העולם. צריכים כרטיס ביקור? מה הבעייה? תמורת סכום סמלי אפשר לקבל חמש מאות כרטיסים בעיצוב מהודר, עם נצנצים וסלסולים, שם תוכל להוסיף לשלל עיסוקיך, "מטפל הוליסטי, קורא בקלפי טארוט, מקפל בשיטת סילבה, אופה לחם גלילי,מנגן באוד ומגשר, גם את מילת הקסם Coaching.
מצער? מרגיז? מדאיג? תלוי את מי שואלים. נסיון העבר מלמד שכמו כל סערה, גם זו תצבור עוצמה ותתקדם, תגיע מעל ראשנו ותוריד טיפה או שתיים, ועוד אנו רצים לחפש את השכמיות תחלוף כלא היתה. כלא היתה??
גם כאן תלוי את מי שואלים. ה Coaching הוא נושא חשוב, לגיטימי, נותן תשובה בנושאים מסויימים ובמקרים מסויימים לאנשים מסויימים. לא תרופת פלא, לא קסם. יש תוצאות, לעתים קרובות מושגות תוצאות נפלאות. הן מושגות בעמל רב ויגיעה, לא בהוקוס פוקוס. נדרשת רמת מחוייבות גבוהה של המתאמן ומיומנות טובה של המאמן כדי להפוך את האימון להצלחה.
 במשך הזמן יוכר גם מקצוע האימון כמקצוע לגיטימי, כזה שמלמדים  באוניברסיטאות, בהתאם לתוכנית לימודים מאושרת הכוללת לימוד, מבחנים ועבודות. ממש כמו כל מקצוע לגיטימי אחר. ב Coaching יעסקו מאמנים מוסמכים מטעם מוסדות הלימוד המוכרים. הבאים לאימון יוכלו לבטוח ביושב מולם שהוא יודע את מלאכתו, שעבר את ההכשרה הנדרשת ושכרטיס הביקור שלו שווה, לפחות את מחיר הקרטון עליו הודפס.
ועד אז, כמו פרפרי לילה אל המנורה, ימשיכו המונים לנהור לקורסים, להתחמם באור תקוות הרגע של מדורת ההצלחה, ואם לא הפעם, אז אולי בטרנד הבא.

פרטים נוספים

לראש הדף